15. İstanbul 2021 İTHİB Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 4000'in üzerinde üyesiyle Türkiye'de tekstil ihracatçısını temsil eden öncü bir kurumdur. Ülke genelinde faaliyet gösteren İTHİB üyeleri, iplik, kumaş, ev tekstili, endüstriyel/teknik kumaş ve aksesuarları gibi her çeşit tekstil ürününün üretimini ve ihracatını yapmaktadır.  İTHİB üyeleri Türkiye toplam tekstil ihracatının %70 den fazlasını gerçekleştirerek Türk tekstil üretici ve ihracatçısının büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.

İTHİB, tekstil endüstrisinin menfaatleri doğrultusunda üyelerini temsil etmek ve Türk tekstil ihracatının sürdürülebilir kalkınmasını teşvik etmek amacını taşımaktadır.

Bunun yanısıra, İTHİB gerek ulusal ve uluslararası platformlarda gerek devlet düzeyinde Türk tekstil sanayisinin ortak menfaatlerini koruma amacıyla çalışmakadır. Buna bağlı olarak, İTHİB'in faaliyet alanları aşağıdaki gibi şekillenir:

 

TANITIM

Colombiatex Medellin & Ev Tekstili Güney Amerika gibi uluslararası fuarlara ulusal katılım sağlar, Türk tekstil ürünlerini dünya pazarına tanıtır.

Première Vision Paris, Texworld Paris, Techtextil Frankfurt, Intertextile Shanghai gibi dünyanın önde gelen tekstil fuar organizasyonlarında üyelerini temsil eder; infostandlar açar, workshop'lar düzenler.

New York, Londra ve Milano'da düzenlenen Türk Moda ve Kumaş Fuarı gibi kendi  organizasyonlarını gerçekleştirir.

Hedef pazarlara yönelik ticaret heyetleri düzenler.

Yurt dışındaki benzeri kuruluşları, rmeslek odaları, ticaret odaları, elçiliklerin ticari temsilcilikleri, fuar organizatörleri ve halkla ilişkiler ajansları ile işbirlikleri yapar.

Türk ihracatçısının pazardaki etkinliğini artırmak için potansiyel ve mevcut pazarlara ticaret heyetleri organize eder.  Şili, Brezilya, İspanya, İngiltere, Fas ticaret heyetleri, Brezilya ve İtalya'dan alım heyetleri ve İstanbul'da düzenlenen Evteks Ev Tekstili Fuarı alım heyeti, son heyetlerden birkaçıdır.

Yenilikçi ve gelişimci ürün geliştirmeyi teşvik konusunda önemli bir rol üstlendiği düşünülen tekstil araştırma ve geliştirme merkezini işletir.

 

TASARIM

Yurt dışındaki tanıtım çalışmalarına ek olarak, yurt içi faaliyetleri ile Türk tekstil sektörünün rekabetçi ve yaratıcı potansiyelini artırır.

Genç yetenekleri desteklemek ve sektöre kazandırmak amacıyla 2006 yılından bu yana İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması, Ev Tekstili Tasarım Yarışması ve Teknik Tekstil Proje Yarışması Organizasyonlarını düzenler.

Periyodik seminerve atölye çalışmaları ile sektörün tasarım kapasitesi özendirilmesi ve desteklenmesi hususunda çalışmalar yürütür.

 

EĞİTİM

Üyelerinin mevcut faaliyetleri desteklemek ve geliştirmek için dış ticaret ve pazarlama ile ilgili periyodik mesleki eğitim kursları, moda seminerleri ve atölye çalışmaları düzenler.

Üyeleri için seminerler, konferanslar, eğitim programları  ve üyelerini ilgilendiren diğer konularla ilgili organizasyonlar düzenler.

Üyelerine ticaret politikaları, pazar ve sanayi eğilimleri, ticari veriler vb konularda bilgi ve danışmanlık hizmeti sağlar.

Sanayi ve piyasa raporları hazırlar.

 

TEMSİLCİLİK

Yurt dışındaki endüstrilerle diyalog mekanizması sağlar.

EURATEX, EUROCOTTON, AIUFFASS gibi Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli tekstil kurum  ve kuruluşlarınınüyesi olarak, ulusal ve uluslararası platformlarda sektörü temsil eder.

Düzenli buluşmalar, bilgi paylaşımları ve tanıştırma toplantıları gibi çeşitli iletişim kanalları ile üyeleri ve yabancı tekstil kuruluşları arasında işbirliğini artırır.

İTHİB yeni organizasyon  ve girişimlerle tüm hedef pazarlarında üyelerini yönlendirmek ve desteklemek amacıyla çalışmalarını ve imkanlarını artırmayı hedeflemektedir.

İTHİB, Türk tekstil ve hammaddeleri ihracatçıları ile dünya genelindeki  işdaşları arasında bir köprü oluşturup, uzun vadeli ortaklıklar inşa etme arzusundadır.